COVID-19 Bilgilendirmesi Hakkında

Alzheimer

Alzheimer

Alzheimer hastalığı, beyindeki sinir hücrelerinin ölmesi sonucu beyin sinyallerinin uygun biçimde iletmesinin zorlaştığı bir durumdur. En başlarda Alzheimer belirtilerinin saptanması zor olabilir. Alzheimer hastası olan kişi hafıza, yargılama ve düşünme problemleri yaşar, bu da kişinin çalışmasını ve günlük hayata katılımını zorlaştırır. Sinir hücrelerinin ölümü yıllar içinde yavaş yavaş gerçekleşir. Alzheimeri hastalığının bazı belirtileri bozuk hafıza ve düşünce, yön duygusu yitimi ve kafa karışıklığı, bir şeyler kaybetmek, her zamanki görevleri yapmakta zorlanma, Soyut düşünmenin bozulması, Kişilik ve davranışlarda değişiklikleri, muhakeme kapasitesinde zayıflama veya bozulma, açıklamaları anlamada zorlanma, motivasyon ve inisiyatif kaybı, uyku ve konuşma problemleridir.

Alzheimer hastalığının gidişatı kişiden kişiye değişir. Hastalığın ilerleyişi kısa (2-3 yıl) veya uzun (20 yıla kadar) olabilir. Genellikle önce beynin hafızayı ve düşünceyi kontrol eden bölgeleri etkilenir, fakat zamanla beynin diğer bölgelerindeki hücreler ölür. Sonunda, Alzheimer hastası tam bir bakıma ihtiyaç duyacaktır. Hastaların Alzheimer belirtileriyle başa çıkmalarına ve bu belirtileri geciktirmeye yardımcı olabilecek tedaviler mevcuttur ancak kesin tedavisi yoktur. Semptomlar zamanla değişiklik gösterdiğinden, doktorlar yeni problemler ortaya çıktıkça tedaviyi ona göre yeniden düzenlemelidirler.

Tedavi olanaklarımız ve imkanlarımız ile ilgili daha detaylı bilgi için: https://npistanbul.com/noroloji/alzheimer sayfasını ziyaret ediniz.