COVID-19 Bilgilendirmesi Hakkında

Çocuklarda Bipolar Bozukluk Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Bipolar Bozukluk

Çocuklarda bipolar bozukluk, toplumda manik depresif olarak bilinen bu hastalığın kendi içerisinde farklı dönemleri vardır. 
Manik olarak tanımlanan dönemde; aşırı hareketlilik, fikir uçuşmaları, düşüncelerde çok hızlı uçuşmalar, benlik saygısında abartılı bir artış, her zamankinden daha çok konuşkan olma ya da konuşmaya tutma ve daha az uyuma gibi belirtiler görülebilmektedir. Manik dönem içerisinde olan kişinin yaşadığı değişimler çevresi tarafından hemen fark edilebilmektedir çünkü günlük hayatımızda yaşadığımız iniş ve çıkışlardan oldukça farklıdır. 
Çocuklarda bipolar bozukluk, kişi ve çevresi için tehlikeli durumlara sebebiyet verebileceğinden dolayı bu dönemler içerisinde hastane yatışı yapılabilmektedir. Çocuklarda bipolar bozukluk, depresif durum olarak tanımlanan süreçte; herhangi bir yaşam olayından bağımsız olarak gelişen ani ve yoğun üzüntü ve mutsuzluk halidir. Derslerine odaklanmakta zorlanır, dikkatini sürdüremez, ne kadar uzun süre uyursa uyusun kendisini dinlenmiş hissedemez. 
Bazı olgularda hem mani hem depresif dönem birlikte görülebilir. Bu durum karma veya karışık durum olarak ifade edilebilmektedir.

Çocuklarda Bipolar Bozukluk Belirtileri

Çocuklarda bipolar bozukluk, çocuk veya ergene bipolar tanısı konulurken uzmanın çok dikkatli davranması gerekmektedir. Çünkü yetişkinlerde görülen bazı davranış problemlerinin aynısını çocuklarda görmeyi beklemek mümkün değildir. 
Örneğin yetişkinlerde görülmesi muhtemel belirtilerden biri oldukça fazla şekilde neşeli olma halidir. Aşırı neşeli olma durumu çocuk ve ergenlerde yerini kolay sinirlenebilmeye veya öfkeye bırakabilmektedir.
Çocuklarda bipolar bozuklukta ayrıca; kolay öfkelenme, uyku ihtiyacında azalma, fikir uçuşmaları, daha çok ve daha hızlı konuşma belirtiler arasındadır.
Bipolar bozukluk; intihar düşüncesiyle birlikte intihar etme girişimini de beraberinde getirdiğinden dolayı oldukça önemli bir hastalıktır. 2013 yılında yapılan bir çalışmada intihar düşüncesi olan ergenlerin %33’ünün intihar girişiminde bulunduğunu göstermiştir. Bu sebepten dolayı; teşhis konulan çocuk ve ergenlerin düzenli ilaç kullanımı ve uzmanlar tarafından takip edilmesi de oldukça önemlidir.
Yapılan araştırmalar sonucunda; son 10 yılda bipolar bozukluk tanısı alan çocukların iki kat arttığı tespit edilmiştir. Anne ve babası bipolar olan çocuklarında bipolar açısından risk altında olduğu bilinmektedir. Bipolar olan anne ve babaların çocuklarında; dikkat eksikliği ve hiperaktivite, karşı olma karşıt gelme bozukluğu, davranım bozukluğu, madde kötüye kullanımı, duygu durum bozuklukları ve anksiyete bozuklukları da görülebilmektedir.
Zaman zaman her çocuk ve ergenin ruh halinde değişiklikler, dalgalanmalar olabilmektedir. Bu dalgalanmaları hemen hemen hepimiz günlük yaşamımızda hissedebiliyoruz. Bipolar bozuklukta ki geçişler daha hızlı ve keskindir. Dönemler en az bir hafta süreyle, neredeyse her gün, günün büyük bir bölümünde sürebilmektedir. 

Çocuklarda Bipolar Bozukluk Tedavisi

Çocuklarda bipolar bozukluk tanısında dikkatli ve iyi bir klinik muayenenin ardından tanı konulması oldukça önemlidir.  Verilen ilacın düzenli kullanımı tedavinin ilk basamağını oluşturmaktadır. İlaç ile beraber yürütülmesi gereken psikoterapiyle çocuk veya ergen gündelik yaşamına devam edebilmektedir. Belli aralıklarla aileye ve öğretmenlere yönelik psikoeğitim ile daha sağlıklı bir yol alınması da önerilmektedir.

Thumbnail [200x200]
Uzman Klinik Psikolog

Klinik Psikolog Seda AYDOĞDU

Feneryolu Tıp Merkezi Tıbbi Kadrosu
Etiler Tıp Merkezi Tıbbi Kadrosu
Yrd.Doç.Dr. Melek Gözde LUŞ

Çocuk - Ergen Psikiyatri Uzmanı

Randevu Al