COVID-19 Bilgilendirmesi Hakkında

Depresyon

Depresyon

Depresyon

Depresyon psikiyatrinin nezlesi olarak adlandırılabilir. Hayat boyu herkes bu rahatsızlık için birer adaydır.

Depresyonun belirtileri ilgi ve zevk azlığı, karamsarlık, umutsuzluk, gelecek veya geçmişle ilgili hep olumsuz düşüncelerin akla gelmesi sayılabilir. Depresyon hastalarında iş veya bireysel ilişkiler cinsel aktivite de dahil olmak üzere bir çok şeyden keyif alamazlar. Bununla birlikte bunaltılar, kaygılar ve fiziksel bazı rahatsızlıklar gözlenebilir.

Depresyon tanısı konulabilmesi için yukarıdaki tüm belirtilerin olması gerekmez. Bu belirtilerden birkaçının işlevselliği bozacak kadar ağır oluyor olması tanıyı koymaya neden olacaktır.

Gündelik yaşamda karşılaşılabilecek stres yaratan durumların üzerimizde bıraktığı etkiyi depresyon ile ayırt etmekte fayda var. Her mutsuzluk, üzüntü, karamsarlık depresyona neden olmaz. Var olan bu belirtilerin yaklaşık olarak bir hafta kadar sürmesi, şiddetinin de daha da yüksek olması beklenir.

Depresyon rahatsızlığı için en uygun tedavi yöntemi, ilaç kullanımı ve terapi olarak görülmektedir. İlaç kullanımı beyindeki reseptörleri uyaracak, psikoterapi ise uyarılmış olan bu reseptörlerin kalıcı halde olmasını sağlayacaktır