COVID-19 Bilgilendirmesi Hakkında

EMDR Tedavisi

EMDR Tedavisi, Travmaya yönelik uygulanacak en etkili terapi yöntemlerinden biri EMDR (göz hareketleri ile duyarsızlaştırma ve yeniden işlemleme) tedavisidir.

Hepimiz hayatlarımız boyunca bizi etkileyen büyük küçük olaylar yaşarız. Ancak bu olayların tümü insanlarda travmaya yol açmaz. Travma ise kişi için beklenmedik, ani kişide büyük bir kaygı korku panik uyandıran ve bedensel ya da ruhsal bütünlüğümüze zarar veren yaşantılara verilen bir addır.

Travma sonrası stres bozukluğu gelişen kişilerde yaşantılanan olayın üzerinden uzun bir süre geçmesine rağmen bedensel ve ruhsal belirtiler hala canlılığını koruyorsa, tekrar yaşantılamalar, tetikte olma hali, kabuslar gibi belirtiler gözlemleniyorsa kişinin bu konuda uzman desteği alması önerilmektedir.

EMDR tedavisi 1987 yılında Dr. Shapiro tarafından göz hareketlerinin kişinin rahatsız edici düşüncelerini iyileştirdiğini keşfetmesi ile bulundu.

Bunun üzerine kişilerin travmatik yaşantıları ve travmaların kişide yarattığı düşüncelerin tedavisinde kullanmaya başlayarak bilimsel çalışmasını yayınladı. (Journal of Traumatic Stress, 1989).

Günümüzde de özellikle PTSD/TSSB(Travma sonrası Stres Bozukluğu)  tedavisinde EMDR oldukça etkin olan ve kısa sürede sonuç veren bir tedavi yöntemidir. Kişiye bileteral yani çift taraflı bir şekilde uyaran vererek uygulanan duyarsızlaştırma ve yeniden işlemleme süreci başlar.

Örneğin danışandan travmaya ait bir fotoğraf karesi ve kendisine yönelik olumsuz inançlarına odaklanması istenerek terapistin sağa sola hareket ettirdiği parmağını gözüyle takip etmesi istenir. Amaç kişinin travmaya bağlı olarak geliştirdiği kendisine yönelik olumsuz inançların şiddetinin azaltılması ve sonrasında olumlu inançların yerleştirilerek o anının yeniden işlemlenmesidir.

Travma için EMDR tedavisinde amaç kişiye anıyı unutturmak değil, o anının kişide yarattığı duygusal ve düşünsel boyutta olan, acı veren yükünü hafifletmektedir.

Thumbnail [200x200]
Uzman Klinik Psikolog

Klinik Psikolog Cemre Ece GÖKPINAR