COVID-19 Bilgilendirmesi Hakkında

Erken Boşalma

Erken Boşalma

Erken Boşalma 

Tanımı:

Tıpta prematur ejekulasyon olarak da adlandırılan erkek cinsel işlev bozukluğudur. Tanımı kişinin cinsel birleşmeden sonra yaklaşık 1 dakikadan önce, cinsel birleşme olmadan ve ya kişinin isteğinden önce boşalma olması ve bu durumun kişide sıkıntıya neden olmasıdır. Tanı koyabilmek için belli sıklıkta düzenli cinsel ilişkisi olmalı ve kişinin cinsel hayatının yeni başlamamış olması gerekmektedir. Partnerin yeni olması ve süreyi etkileyen ortamla ilgili özellikler ve kaygının varlığı da tanı koymada dikkat edilen hususlardır.

Klinik özellikler:

Ağır olmayan, orta derecede ve ağır formları vardır. Ağır formlar birleşme olmadan önce ya da hemen sonrasında 15 saniye içinde olanlardır, ağır olmayan formları girişten 30 sn- 1 dakika içinde olanlardır.

Erken boşalma en sık görülen erkek cinsel işlev bozukluğudur, 3-4 erkekten birinde olduğu düşünülmektedir. Buna rağmen tedavi için başvurular sık değildir. Tedavi arayışı genellikle durumun zamanla ağırlaşması ve boşalma süresinin birleşmeye engel olacak kadar kısalması ya da eşin talep etmesiyle olmaktadır. Bazen de vajinismus gibi başka bir nedenle başvuran çiftlerde ek tanı şeklinde farkedilmektedir.

Erken boşalma hem kadında, hem erkekte cinselliğin diğer aşamalarını da olumsuz etkiler. Kısa süren ilişkiler kadında orgazm olamama, yeterince uyarılmama ve dolayısıyla cinsel isteksizliğe neden olabilirken; erkekte de cinsel isteksizlik, sertleşme sorunları gelişebilir. Yanlış tedavi yöntemleri de bu sorunların oluşmasına neden olabilmektedir. Kliniklere başvurular bazen bu ikincil gelişen sorunlar nedeniyle olabilmektedir.

Nedenleri:

Boşalma kontrolü; bebeklikte idrar ve gaita tutmayı öğrenmemiz gibi sonradan öğrenilmektedir. Cinsel yaşamın başlarında bu kontrol olmaz ve normaldir. Kişi deneyimle; düzenli mastürbasyon ve cinsel ilişkiler ile belli olgunluğa gelir ve boşalma kontrolü edinir.

Cinsel deneyimin paralı ilişkiler ile başlaması, kısıtlı zamanlarda, rahat olunamayan, anksiyete uyandıran ortamlarda cinsel ilişki deneyimleri, ilişki sıklığının düzensiz ve aralıklı olması boşalma kontrolünün öğrenilmesini güçleştirir.

Boşalma kontrolü varken sonradan bozulması nadir bir durumdur ve prostatit,  multipl skleroz gibi bazı hastalıkları akla getirir. Bu durumda öncelikle nöroloji ve üroloji hekimine başvurmakta fayda vardır.

Tedavisi:

Kişiler boşalma süresini uzatmak için birleşme sırasında cinsellik dışı şeyler düşünme, canını acıtma ya da ilişki öncesi mastürbasyon yapma, tekrar eden cinsel birleşmeler gibi bir takım yöntemler denemektedirler. Bunlar cinsellikten alınan keyfi azaltarak ilişkinin kalitesini bozmaktadır.

Bunun dışında daha çok internet sitelerinde satışa sunulan geciktirici sprey ya da anestezik etkili pomadlar hissizleştirerek uyarıyı azaltmakta, sertleşme zorluklarına neden olmaktadır. Aynı zamanda bu maddeler partnere de bulaşacak onda da uyarılma güçlüğüne neden olabilmektedir.

Bazı hekimler tarafından bir grup psikiyatrik ilaç önerilebilmektedir. Bu ilaçların yan etkilerinin boşalmada gecikme olması nedeniyle tedavide yararlanılmaktadır. Fakat isteksizlik, uyarılma güçlüğü gibi yan etkiler yaparak cinsel kaliteyi bozabildikleri gibi, kalıcı bir çözüm olmamakta, ilaç kesilince sorun tekrar etmektedir. Nadir durumlarda tercih edilebilir; partneri olmayan, cinsel terapi alamayacak bireyler gibi.

Erken boşalmanın bilinen ve kanıtlanmış tek tedavisi cinsel terapidir. Cinsel terapi sadece bu konuda eğitim almış klinik psikolog ve psikiyatristler tarafından yapılmaktadır.  Erken boşalma çiftin sorunu olarak kabul edilir, tedavi de birlikte yürütülür. Amaç sadece erken boşalma sorununu tedavi etmek değil, aynı zamanda ilişki kalitesini artırmak, varsa cinsellikle ilgili doğru bilinen yanlışların düzeltilmesi, boşalmaya odaklı değil bütününden keyif alınan sağlıklı cinsel ilişkinin sağlanmasıdır. Tedavi; cinsellikle ilgili, anatomi, fizyoloji konularında bilgilendirme, mitlerin çalışılması, eşle yapılan davranışçı bir takım ev ödevlerini içermektedir. Tedavinin süresi çifte özeldir, tedaviye gelme sıklığına, durumun şiddetine bağlı olarak değişmekle beraber ortalama 10 seanstır ve başarı oranı çok yüksektir.