COVID-19 Bilgilendirmesi Hakkında

Evlilikte Çatışma

Evlilikte çatışma, çatışma kavramını kişilerin bir konu üzerine anlaşmazlık yaşaması olarak tanımlayabiliriz.

Evlilikte çatışma uzlaşmazlık yaşayan kişiler çatışma içine girebilmekte, bu durum da ilişki dinamiklerini etkileyebilmektedir. Özellikle evlilikte eşler arasında yaşanan çatışmalar eğer kişilerde uzlaşma becerileri düşükse ilişkiyi çıkmaza sokabilmektedir.

Evlilikte çatışma olup uzlaşma sağlanamadığı zamanlarda çatışma yaşanabilecek birçok alan mevcuttur. Bu durum sadece romantik ilişki dinamikleri içerisinde yaşanabilecek çatışmalar değil, ayını zamanda örneğin, çocuk yetiştirme tutumları, maddi kaynakları yönetme, tatile nereye gidileceği, eve alınacak eşyalar gibi bir ok konuda yaşanabilir.

Evlilikte çatışma çiftin ilişkisi içerisinde bu çatışmaları nasıl yöneteceği, çözüm becerileri gibi konulara hakim olması çatışmaların büyümesini engelleyecektir. Ancak öncelikle evlilikte kişilerin bireysel olarak kendilerini tanımaları, farkında olmaları ve duygusal zeka basamaklarından biri olan uzlaşmacılığı öğrenmeleri önerilmektedir.

Kişinin kendisinin zayıf ve güçlü yanlarının farkında olması ilişki içerisinde de karşı tarafla olan iletişimini daha sağlıklı bir şekilde yönetebilmesini sağlayacaktır. Karşı tarafı kontrol etmeye ya da değiştirmeye çalışma dan önce kendimizi tanımamız ve kendimize yönelik farkındalığımızı arttırmamız önceliklidir. İletişim hataları çozğu zaman çatışmaları yükselten unsurlardan biri olmaktadır.

Özellikle suçlayıcı, tehditkar ve karşı tarafı savunmaya geçiren iletişim dillerinden uzak durmamız, Ben dili kullanımına özen göstermemiz önerilmektedir. Evlilikte yaşanan çatışmalar çiftin çözümlemekte zorlandığı bir noktaya geldiğinde ise Çift ve Aile Terapisi alanında uzman ruh sağlığı çalışanlarından destek almaları önerilmektedir.

Thumbnail [200x200]
Uzman Klinik Psikolog

Klinik Psikolog Cemre Ece GÖKPINAR