COVID-19 Bilgilendirmesi Hakkında

OKB (Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Çok sıkıntı yaratan ve gündelik işlevleri kısıtlayan, aklın ısrarlı ve kontrol edilemeyen düşüncelerle dolduğu ya da kişilerin bazı davranışları tekrar tekrar yapmaya zorunlu hissettiği bir kaygı bozukluğudur.

Okb Genelde Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Genellikle hamilelik, askerlik, doğum, aile çatışması ve işte sorun gibi stres yaratan olaylardan sonra erken yetişkinlikte başlar.

Okb’nin Nedenleri Nelerdir?

Bazı yaklaşımlar katı tuvalet eğitiminden, bazıları yeterlilik duygularının yerleşmemesinden, bazıları genetik faktörden, bazıları ise öğrenilmiş bir davranış olarak kabul ederler.

En Sık Görülen Okb Belirtileri Nelerdir?

  • Aşırı şüphecilik, Erteleme, Kararsızlık, Bulaşma korkusu, Cinsel ya da öfke dolu tepkiler göstermeye ilişkin korkular, Bedensel fonksiyonların bozulmasına yönelik korkulardır.
  • Temizlik ve düzen, Belirgin eşyalardan kaçınma, Sayı sayma, Uğurlu eşyaya, bedenin bir yerine dokunma, Önleyici tedbirleri üst üste defalarca yapma (ocağı, prizleri kontrol vs.) şeklinde görülebilir.

Okb’nin Yaygınlık Oranı Nedir?

Kabaca toplumun %2-3 oranında denilebilir.

Okb Tedavi Edilir mi?

Uygun bir ilaç ve terapi yöntemiyle tedavi edilebilir.

Terapisi Nasıl Yapılır?

Bilişsel Davranışçı Terapilerle; öncelikle hastalık tam olarak tanınır, ardından zihinsel süreçlerin toparlanmasıyla bazı egzersizler verilerek tedavisi düzenlenir.

Randevu Al