COVID-19 Bilgilendirmesi Hakkında

Omurga Sağlığı Ünitesi

Omurga Sağlığı ÜnitesiOmurga Sağlığı Ünitesi

Tüm dünyada bilim insanlarınca uygulanan tedavi yöntemleriyle tanışmak ve sağlıklı bir yaşama adım atmak için sizleri kliniğimize bekliyoruz.

OMURGA SAĞLIĞI

Omurgamız, iskelet yapımızın önemli bir kısmını oluşturarak,vücudumuzun alt ve üst kısımları arasında bağlantıyı kuran , hayati organlarımızı koruyan ve omurilik ile sinir sisteminin iletimini sağlayan, gövdemizde bulunan önemli bir yapıdır.

Omurgamız hayatımız boyunca en çok yüke maruz kalan vücut bölümüdür. Omurga sağlığı ile ilgili olarak son yıllarda, tanı ve tedavi yöntemleri hızla gelişmektedir. NP Fizyoterapi Rehabilitasyon Kliniğinde bulunan Omurga Sağlığı Ünitesinde, her yaş
grubunda, omurga cerrahisi geçirmiş veya geçirmemiş kişilere, yaşam kalitesini etkileyen sorunları tespit edilerek, bunlara yönelik davranış değişiklikleri, koruyucu egzersiz yaklaşımları, omurga bozukluklarında güncel yaklaşımlar doğrultusunda fizyoterapi ve rehabilitasyon hizmetleri verilmektedir.

Kliniğimizde bireye özgü olarak belirlenen, en güncel bilgilerle oluşturulan fizyoterapi rehabilitasyon programları, omurga sağlığına yönelik bel- boyun hijyeni ve eğitimi, klinik pilates egzersizleri, germe egzersizleri, postür/duruş egzersizleri, özel tedavi teknikleri (manuel terapi), elektriksel tedavi ve ısı ajanları ile sağlanmakta, en yeni teknolojik cihazlar kullanılmaktadır.

Omurga Sağlığı Ünitesine Kimler Başvurabilir?

Aşağıdaki durumlarda Omurga Sağlığı için uygulamalarımız yapılır:

 • Omurga sağlığını bozan hastalıklar
 • Ankilozan Spondilit (omurganın tutulumu)
 • Kifoz (kamburluk)
 • Skolyoz (omurga eğriliği)
 • Postür (duruş) bozuklukları
 • Boyun-bel ve sırt ağrıları
 • Koksalji (kuyruk sokumu ağrısı)
 • Siyatik sinir ağrıları
 • Boyun-bel fıtıkları
 • Çocuk ve erişkin omurga deformiteleri
 • Spondiloz (kireçlenme)
 • Spondiloliztezis (omur kayması), bel kaymaları
 • Omurga Sağlığı ÜnitesiSpondilolizis (omurga stres kırığı)
 • Spinal stenoz (bel-boyun dar kanal)
 • Omurga enfeksiyonları
 • Omurganın travmatik yaralanmaları
 • Omurga kırıkları
 • Osteoporoza (kemik erimesine) bağlı omurga problemleri
 • Omurilik yaralanmaları
 • Omurga ve omurilik tümörleri
 • Fibromiyalji (kas romatizması)
 • Omurganın nörolojik ve ortopedik cerrahisi sonrası
 • Nörolojik hastalıklar sonrası gelişen omurga sorunları
 • Kalp, akciğer ve damar hastalıklarına bağlı postur (duruş) ve omurga bozuklukları
 • Koruyucu klinik pilates egzersiz uygulamaları ile düzenli egzersiz yapmak isteyen kişiler

Omurga Sağlığı Hangi Uygulamaları İçerir?

Omurga Sağlığı Ünitesi

Omurga Sağlığı ünitemize başvurduğunuzda, omurga düzgünlüğünüz, eklemleriniz , kassal kuvvetiniz, duruş alışkanlıklarınız, yaşam şekliniz ve çalışma koşullarınız sonucu oluşmuş duruş bozukluklarınız, varsa hastalıklarınıza özgü  yaşamınızı ve hayat kalitenizi etkileyen sorunlarınız değerlendirilir.Tedavi programımız tamamen size özgü değerlendirme bulgularınagöre planlanmaktadır. Omurga sağlığınızı tekrar kazanmanızve bunu uzun yıllar korumanız için davranış değişikliği kazanmanız tedavi yaklaşımlarımızda amaçlanır.

Omurga problemlerinin tedavisinde sıkça kullanılan manuel terapi yöntemleri  ünitemizde uygulanmaktadır. Dünyada çok sayıda fizyoterapist tarafından omurga problemlerinin tedavisinde “altın yöntem” olarak görülen Cyriax, Kaltenborn ve Mulligan gibi yöntemlerden hangisinin uygulanacağına, hastalarımızın detaylı değerlendirilmesi sonucunda karar verilmektedir.

Günümüzde omurga problemlerinde egzersiz yaklaşımları karın-sırt kaslarını kuvvetlendirme ve germe konseptinin çok dışına çıkmıştır. Omurga sağlığı için omurgaya yönelik özel fonksiyonel egzersizler kliniğimizde başarı ile uygulanmaktadır.

Hem omurganızın etrafındaki hem de omurgayı destekleyen bacak ve kol kaslarınızın kuvvetinin artırılması güncel yaklaşımlardan birisidir. Kassal kuvvetinizin  hem değerlendirilmesi hem de artırılması çalışmalarınız, günümüzdeki en modern bilgisayar destekli ve güvenli sistem olan İsomed İzokinetik Cihazı ile yapılmaktadır.

Bu cihaz ile kişisel pozisyonlarınız, test sonuçlarınız ve tedavideki ilerlemeniz kayıt altına alınmakta, tedaviniz böylelikle daha etkin bir şekilde takip edilmekte, tedaviniz sona erdiğinde ise ilerlemenizi objektif bir ölçümle görmeniz mümkün olmaktadır.

Güncel gelişmeler omurga hastalıklarında erken dönemde aerobik egzersizlerin önemi üzerinde de durmaktadır. Kliniğimizde aerobik egzersiz testi için COSMED QUARK CPET cihazı kullanılmaktadır. Bu cihaz yüksek yoğunluktaki egzersizler sırasında

bile doğru, güvenilir, nefesten nefese, birebir gaz değişim analizi yapabilmektedir. Belirli protokoller dahilinde yürürken yapılan egzersiz testi sırasında bireyin verdiği cevaplar da monitör sistemi ile kolayca takip edilmektedir. Egzersize karşı oluşan değişimleri daha detaylı değerlendirmeyi sağlayan bu sistem sadece pulmoner (akciğer) ve kardiyovasküler (kalp-damar) sistemleri değil bunun yanında kas iskelet sistemi de dahil olmak üzere egzersize karşı oluşan yanıtın bütüncül olarak değerlendirilmesine olanak sağlar.

Yapılan tüm testlerin sonunda elde edilen veriler ile kişiye özel egzersiz programı çizilmekte ve gelişmeler objektif olarak takip edilmektedir.

Omurga Sağlığına Yönelik Uygulamalar Ne Kadar Süre İle Uygulanır?

Omurga sağlığını korumanın en önemli yolu, hatalı duruş alışkanlıkları sonucu fazla yük binmesini engelleyecek  düzgün omurga alışkanlıkları edinmektir. Diğer önemli unsur ise koruyucu yaklaşım ve egzersizler ile hastalık oluşmadan önce gerekli önlemleri almaktır. Omurga sağlığı rehabilitasyon ekibimiz bu iki ana prensipten yola çıkarak, hasta odaklı yaklaşım doğrultusunda tedavinizi planlamakta ve sağlıklı günlere sizi hazırlamaktadır.

Dilediğiniz durumda tedavi seanslarınız sonunda ‘klinik pilates egzersiz’ uygulama gruplarına üye olabilir ve yaşam boyu düzenli egzersiz ve hareket alışkanlığı ile sağlığınızı uzun yıllar koruyabilirsiniz.

Omurga Sağlığına Yönelik Uygulamalar Bittiğinde Ne Elde Edilir?

Omurga Sağlığı Ünitesi

Omurga Sağlığı Ünitemizde, yaşam boyu devam ettirebileceğiniz farkındalık ve alışkanlık eğitimleri kanıta dayalı uygulamalar ışığında verilmektedir. Hastalarımıza ayrıca, yaşam kalitelerini yükseltecek sağlık hizmetleri sunulmakta ve omurga sağlığını bir  ömür boyu korumaya yönelik bilinçlendirme eğitimi  yapılmakta ve davranış değişiklikleri kazandırılmaktadır.

Kliniğimize başvuran hastalarımız, Omurga Sağlığı alanında özelleşmiş akademisyen fizyoterapistler tarafından detaylı olarak değerlendirilmekte ve bu değerlendirme sonucunda gerekli rehabilitasyon yaklaşımları uygulanmaktadır.

Farklı uzmanlık alanlarına sahip rehabilitasyon ekibimiz tarafından 15 günde bir düzenli yapılan toplantılarla, hastaların tedavi süreçleri gözden geçirilerek, tedavi planı aktif tutulmaktadır.  

Bizi diğer fizyoterapi ve rehabilitasyon kliniklerinden ayıran birçok yönümüz var. Bunlardan birincisi, farklı alanlarda uzmanlaşmış akademisyenlerin kendi ünitelerinde hizmet vermesidir.İkincisi de, kliniğimize başvuran hastaların sadece omurga sağlığı bakış açısı ile değil, bütüncül yaklaşımla tedavi edilmesidir. Hastaların ihtiyaçları doğrultusunda, başka bir sürece ihtiyaç duymadan, tedavileri boyunca kliniğimizin diğer üniteleri ile desteklenir.

Dünya genelinde kabul gören tedavi programına ek olarak ve ihtiyaca göre, ortopedik rehabilitasyon,nörolojik rehabilitasyon, oral-motor rehabilitasyon, el rehabilitasyonu, kardiyopulmoner rehabilitasyon, lenf ödem masajı ve egzersiz tedavileri ile de iyileşmeyi geliştirecek gerekli tüm yaklaşımlardan destek sağlamak amaçlanmaktadır.

Klinik egzersiz ünitesinde bulunan teknolojik cihazlar ile (izokinetik cihazlar, egzersiz ekipmanları vb.) hastalarımız desteklenerek, iyileşme en iyi, en kısa ve çok yönlü olarak sağlanmaktadır.

Tüm dünyada bilim insanlarınca uygulanan tedavi yöntemleri ile tanışmak ve sağlıklı bir yaşama adım atmak için sizleri kliniğimize bekliyoruz.

Omurga Sağlığı Ünitesi