Feneryolu Dil, Konuşma Terapisi Polikliniği - Online Dil ve Konuşma Terapisi

Randevu Al

Kıymetli anne ve babalar,

Bilindiği üzere ülkemiz ve dünyamız adına Korona denilen bir salgınla yüzleşiyor. Bu süreç içerisinde hastalıktan korunmak için evimizdeki kişiler haricinde hiç kimseyle zorunda kalmadıkça görüşmememiz öneriliyor. Bu süreç pek açıdan günlük yaşantımızı sınırlamakla birlikte bazı açılardan da fırsat olarak değerlendirilebilir. Örneğin çocuğunuzla daha fazla zaman geçirebiliyorsunuzdur. Böylece onun motor, duygusal, bilişsel ve dilsel gelişimini daha ayrıntılı gözlemleyebilirsiniz.

Evde çocuğuyla birlikte daha fazla zaman geçirme fırsatı bulan ebeveynler, çocuklarında akranlarından daha farklı olduğunu düşündüren dile ya da konuşmaya özgü bazı durumları fark etmiş olabilir. Belki de sorunla ilgili önceden terapi hizmetinden faydalanmaya başlanmıştır. Evlere kapandığımız bu süreç içerisinde başlatılan terapiler yarım kalmış ya da hiç başlanmamış olabilir. Ertelenen her an çocuğun ilerleyen dönemlerde akademik becerilerini, sosyal iletişim becerilerini ve duygusal gelişimini olumsuz etkileyebileceğinden erken müdahale oldukça önemlidir. Bu nedenle mevcut durumu telafi etmek adına dil ve konuşma terapistlerine online ortamda ulaşmak mümkün olabiliyor. Dil ve konuşma bozukluklarında online terapi denince beraberinde akla pek çok soru geliyor.

Online dil konuşma terapisi nasıl yapılır? Online terapi uygun ve güvenli midir ?

Öncelikle online terapi bilgisayar, kamera ve mikrofon kullanılarak internet aracılığıyla yapılmaktadır. Terapist ile konuşarak ve görerek istenilen herhangi bir yerden iletişim kurulmasını sağlamaktadır. Ortam konusunda ve zaman konusunda esneklik olması online terapilerin bir avantajıdır. Ayrıca dil ve konuşma terapilerinin en önemli hedefi terapi kazanımlarının sosyal hayata aktarılmasının sağlanmasıdır. Bu aşamada da ailelere (ya da terapi hizmetinden faydalanacak kişinin bakımı sağlayan kişilere) önemli görevler düşmektedir. Yapılan online terapi oturumlarında ebeveynlerin de sürece katılımı, (hatta hem anne ve babanın aynı anda bulunması) genellemenin sağlanması için faydalı olabilir.

 Online terapiler, 1980’lerden bu yana dil ve konuşma terapistinin azlığı ya da her bölgede terapistin bulunmamasına bağlı olarak ihtiyacı olan kişilerin hizmetten yararlanabilmesi için tercih edilmiştir.  Günümüzde ise gelişen teknoloji ve alt yapı hizmetleri ile daha kolay ve konforlu bir şekilde terapi hizmetinden faydalanılmasını sağlamaktadır. Online terapi ile ilgili yapılan çalışmalara bakıldığında yüz yüze yapılan terapi süreçlerine yardımcı olan, süreci kolaylaştırıcı aynı zamanda güvenilir, geçerli olan bir yöntemdir. Bu terapi yöntemi özellikle kekemelik, ses bozuklukları, konuşma sesi bozuklukları ve dil bozuklukları için gerek yetişkin gerek çocuk gruplarıyla çalışılmıştır. Peki, bu sürece kimler dâhil olabilir? Bu konuda terapistin görüşü oldukça önemlidir. Belirtilen şikâyetler, mevcut dil ve konuşma sorunu ve bireyin sürece uyumu değerlendirilerek online terapiye uygunluğuna karar verilmektedir.

Sizin sağlığınız, biz sağlık çalışanları için oldukça önemlidir. Böylesine zorlu geçen zamanlarda sorularınızı yanıtlamak ve sorunlarınıza yardımcı olmak için çalışmalarımız devam etmektedir. Sağlıklı ve huzurlu zamanlar geçirmeniz dileğiyle…

                                                                                                                              Uzman Dil ve Konuşma Terapisti

                                                                                                                              Gözde MALKOÇ

Dil ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı Gözde MALKOÇ