COVID-19 Bilgilendirmesi Hakkında

Panik Bozukluk (Panik Atak)

Panik Atak

Panik Bozukluk (Panik Atak)

Panik Bozukluğu, sürekli tekrar eden ve beklenmedik şekilde olan ataklar ile kendini gösterir. Ortaya çıkan ve tekrarlayıcı bu ataklar insanı dehşet içinde bırakan yoğun sıkıntı ve kalp çarpıntısıyla birlikte görülür.

Bu rahatsızlığın diğer en temel belirtileri; terleme, soluk kesilmesi, baş dönmesi veya sersemlik hissi, bulantı ya da karın ağrısı, çıldırma, kontrolü kaybetme korkusu olan düşüncelerdir.

Atakların en temel özelliklerinden birisi, herhangi bir neden yokken ve birden bire ortaya çıkıyor olmasıdır. Kişi o anda yakar kötü geçirdiğin insanlar ya da ciddi bir rahatsızlığın olduğunu düşünmeye başlar. Tabii ki bu tarz durumlar diğer fiziksel rahatsızlıklardan da kaynaklanabilir. O anlarda en yakın sağlık kurumuna başvurmak en doğrusu olacaktır.

Panik bozukluklarının en temel handikapı bu rahatsızlığın tekrardan, benzer daha şiddetli şekilde ortaya çıkacağını düşünmektedir. Bizler buna beklenti anksiyetesi diyoruz.

Psikiyatri de oldukça yaygın olan bu rahatsızlık 100 kişinin yaklaşık olarak beşinde görülmektedir. Genellikle 20 yaşlarında başlar ve kadınlarda görülme sıklığı erkeklere göre iki kat daha fazladır.

Tedavisinde ise ilaç tedavisi ve bilişsel davranışçı terapi tedavisi oldukça fayda sağlamaktadır. Terapi de özellikle bu rahatsızlığa yönelik yanlış inançların düzeltilmesi önceliklidir. Ardından kişinin yaşamış olduğu beklenti anksiyetesi ile korkularının üzerine gitmesini sağlamaktır. Zaman zaman kişiye bazı ödevler verilerek olumsuz olan düşünce içeriğine zamanla duyarsızlaşmasına yardımcı olacaktır.