COVID-19 Bilgilendirmesi Hakkında

Psikoterapi Nedir?

Psikoterapi Nedir?

Psikoterapi Nedir?

Psikoterapi kökeni Yunancadan gelen ruhsal terapi tedavi anlamına gelmektedir. Konuşma yoluyla ve profesyonel bir ilişki ile bazı yöntem ve metotlar kullanarak kişide olumlu değişiklikleri hayata geçirten yöntemdir. Temelde ise kişide içgörü ve farkındalık kazanımı hedeflenir.

Her rahatsızlığa yönelik farklı terapi çeşitleri bulunmakta ve terapist alet çantasından kişinin rahatsızlığına çözüm olacak terapi çeşidini çıkartır ve en uygun yöntemi seçer veya bir başka terapiste yönlendirme yapar.

Psikiyatrik rahatsızlıkların tedavisinde En etkin rol oynayan iyileşme yöntemlerinin başında gelir. Sadece psikiyatrik rahatsızlıklar da değil kişinin zorlandığı yaşam olaylarında, kişisel gelişim için destek beklentisinde veya stresli dönemlerde de psikoterapi oldukça fayda sağlamaktadır.

Psikoterapiyi günümüzde yanlış olarak yüzlerce kişinin yaptığını görmekteyiz. Uzun yıllar süren eğitim ve deneyim ile yetkinlik kazanılmakta ve uzman bir psikolog veya psikiyatri uzmanı olan bir doktor tarafından yapılmalıdır.

Psikoterapi; bireysel olduğu gibi çift, aile ve grup terapisi olarak da uygulanmaktadır.