COVID-19 Bilgilendirmesi Hakkında

Sanal Gerçeklik Terapisi

Sanal gerçeklik terapisi, atlatılamayan korku ve kaygılarla kişiyi sanal gerçeklik üzerinden maruz bırakarak tedavi etmeyi amaçlayan tedavidir.

Korku ve kaygı canlılar için oldukça doğal ve yaşamsal işlevselliği koruyan bir duygudur. Korkumuz ve kaygımızın olmadığını düşündüğümüzde hayatta kalmamız ya da bir iş için çaba göstermemiz imkansız hale gelecektir. Örneğin karşıdan karşıya geçerken araba çarpma ihtimalinden korktuğumuz ve kaygı duyduğumuz için sağımıza ve solumuza bakarız. Bu gibi önlemleri almamıza yarayan duygulardır. Ancak bu duyguların yaşamdaki işlevselliğimizi korumak yerine bozmaya başlaması durumunda kişiye oldukça büyük sıkıntı verdiği ve yaşam kalitesini azalttığı da yadsınamaz bir gerçektir. Bu gibi durumlarda kaygı ve korku yönetimi üzerine uzman desteği almak kişinin yaşamdan keyif almasını ve performansını arttıracaktır.

Sanal gerçeklik terapisi ile özellikle korku ve kaygı gibi duyguların tedavisinde bilişsel davranışçı terapilerin kullanımının oldukça etkili olduğu yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

Sanal gerçeklik terapisi dışında normal hayatta ancak bazı durumlarda korkulan ve kaygı duyulan nesnenin terapi odasına getirilmesi zor, bazen de imkansız olmaktadır. Bu gibi durumlarda danışan ile çalışabilmek adına Sanal Gerçeklik Gözlüğü kullanarak kişi ile birlikte sanal gerçeklik terapisi bilişsel davranışçı terapi çerçevesinde uygulanabilmektedir.

Amaç kaçınılan nesne ya da duruma yönelik kişiyi kademeli bir şekilde maruz bırakarak o anda yükselen kaygı ile birlikte nasıl baş etmesi gerektiğinin öğretilmesidir. Kişi terapist ile birlikte günlük hayatta kaçındığı duruma terapi odasında kontrollü bir şekilde maruz kalarak kaygı ve belirtileri yönetmeyi öğrenir.

Örneğin uçuş fobisi, sosyal fobi, yükseklik fobisi, MR gibi kapalı alanlara girme fobisi, hayvanlara yönelik fobiler gibi birçok durum ve nesneye yönelik olan fobiler sanal gerçeklik terapisi ile çalışılarak güzel sonuçlar elde edilmektedir.

Thumbnail [200x200]
Uzman Klinik Psikolog

Klinik Psikolog Cemre Ece GÖKPINAR