COVID-19 Bilgilendirmesi Hakkında

Sporcu Sağlığı Ünitesi

Tüm dünyada bilim insanlarınca uygulanan tedavi yöntemleri ile tanışmak ve sağlıklı bir yaşama adım atmak için sizleri kliniğimize bekliyoruz

Sporcu Sağlığı ÜnitesiSporcu Sağlığı Ünitesi

NPFizyoterapi Rehabilitasyon Kliniğinde bulunan Sporcu Sağlığı Ünitesinde, profesyonel ve amatör sporcular ile rekreasyonel olarak spor yapan için kas, kemik, bağ, yumuşak doku gibi kas-iskelet sistemini etkileyen yaralanma ve cerrahilerinden sonra fizyoterapi rehabilitasyon uygulamaları yapılmaktadır.

Spor sırasında meydana gelen yaralanma ve/veya dejenerasyon ile sonrasında uygulanan tıbbi veya cerrahi tedavi, alanında yetkin ve özelleşmiş akademisyen fizyoterapi rehabilitasyon uzmanları tarafından yapılmaktadır. Kliniğimizde bireye özgü belirlenen güncel bilgilerle oluşturulan spor rehabilitasyon programları, spora ve sporcuya özel fonksiyonel egzersizlerinden, özel tedavi (manuel terapi) tekniklerinden, elektriksel tedavi  ve ısı ajanlarından oluşmakta ve en yeni teknolojik cihazlar kullanılmaktadır.

Neredeyse bir fizyoterapi kliniği büyüklüğündeki "Klinik Egzersiz Merkezimiz", tedavinizin en önemli kısmı olan egzersiz yaklaşımlarını uygulayabileceğimiz ve sporcunun sahaya dönme sürecini destekleyebileceğimiz şekilde en modern aygıtlarla donatılmıştır. Her seansta manuel tedavi sonrası hastalarımız, fonksiyonel egzersizlerini fizyoterapist eşliğinde ve/veya gözetiminde bu merkezde yapmaktadır.

Spor Rehabilitasyonu Kimler İçin İhtiyaçtır?

Aşağıdaki durumlarda Spor Rehabilitasyonu uygulanır:

Sporcu Sağlığı Ünitesi

 • Kıkırdak Hasarları, Yaralanmaları ve Kıkırdak Cerrahisi Sonrası
 • Dirsek Yaralanmaları ve Cerrahisi Sonrası
 • Ayak bileği Yaralanmaları ve Cerrahisi Sonrası
 • Topuk/Ayak Ağrısı
 • El/El bileği Yaralanmaları ve Cerrahisi Sonrası
 • Kalça Problemleri ve Cerrahisi Sonrası
 • Diz Yaralanmaları ve Cerrahisi Sonrası
 • Omuz Yaralanmaları ve Cerrahisi Sonrası
 • Kırık ve Kırık Cerrahisi Sonrası
 • Bağ ve Tendon Problemleri
 • Bağ ve Tendon Cerrahisi Sonrası
 • Spor Yaralanmaları ve Cerrahisi Sonrası
 • Kök Hücre Uygulamaları Sonrası
 • Koruyucu Eklem Cerrahisi Sonrası (Femoroasetabular Sıkışma Sendromu, Labrum Yırtığı vb.)
 • Yaralanmalardan Koruma Programı
 • Spora Özgü Rehabilitasyon Programı

Spor Rehabilitasyonu Neleri İçerir?

Sporcu Sağlığı Ünitesi

Sporcu Sağlığı ünitemize başvurduğunuzda, ilk olarak, var olan şikâyetinizi ve etkilerini anlamak için, yaralanma öncesi sportif aktivite seviyenizi, kassal kuvvetinizi, ekleminizi, fonksiyonel durumunuzu ve hareketlerinizi değerlendirmekteyiz.

Birincil amacımız, sizi spor yaşantınız boyunca yaralanmalardan korunmanıza destek olmak. Bunun için kas-iskelet sisteminizi ve fonksiyonel seviyenizi değerlendirerek, spor branşınıza ve beklentilerinize uygun bir koruyucu rehabilitasyon programı belirlemekteyiz.

Kas-iskelet sistemi problemlerinin tedavisinde kaslarınızın kuvvetinin artırılması, enduransının geliştirilmesi ve esnekliğinin sağlanması güncel yaklaşımdır. Kliniğimizde, kassal kuvvet değerlendirme ve artırma çalışmaları, Isomed 2000 İzokinetik kullanılarak yapılmaktadır. Bu cihaz ile test sonuçlarınız ve tedavideki ilerlemeniz kayıt altına alınmakta, tedaviniz böylelikle daha etkin bir şekilde takip edilmektedir. Tedavinizin ilk ve son günü yapılacak kuvvet testi sonuçlarınız karşılaştırılarak tedavinin etkinliği belirlenmektedir.

Hem yaralanma hem de cerrahi uygulamaları aerobik egzersiz kapasitesini olumsuz etkiler. Bununla birlikte, size vereceğimiz egzersizleri, sadece kas-iskelet sistemi üzerindeki değil solunum ve dolaşım sistemleri üzerindeki etkilerini de düşünerek planlamaktayız, bu nedenle aerobik egzersiz seviyeniz bizim için önemlidir. Ayrıca aerobik egzersiz kapasiteniz, spor yaşamınızdaki performansınızı doğrudan etkilemektedir. Kliniğimizde aerobik egzersiz testi COSMED QUARK CPET ile yapılmaktadır.

Değerlendirmeyi takiben size özgü tedavi programını, ağrı ve kısıtlılık hissetmediğiniz günlere ama daha da önemlisi yaralanma öncesi durumunuzdan daha da iyi ve sağlıklı bir şekilde spor yaşamınıza döndürmek amacıyla planlamaktayız. Biz, hem yılların akademik ve klinik birikimini sizlere aktarmak hem de özel tedavi yöntemlerimizle ağrınızı azaltmak/tedavi etmek, hareketinizi geliştirmek, kuvvet ve fonksiyonlarınızı artırmak için buradayız.

Spor Rehabilitasyonu Ne Kadar Süre İle Uygulanır?

Spor Rehabilitasyonuna özgü tedavi programı, sporcunun klinik durumuna, değerlendirme sonuçlarına, cerrahi yönteme, yaralanma ya da problemin şiddetine, sporcunun beklentisine ve güncel tedavi yöntemlerine göre belirlenmektedir. Bu nedenle, tedavi içeriği ve süresi hastadan hastaya değişiklik göstermektedir. Tabii ki size en uygun tedavi sürecine birlikte karar vereceğiz. Tedaviniz bittikten sonra da durumunuzu kontrol etmek için, sizi kliniğimizde misafir etmekten mutluluk duyarız.

Spor Rehabilitasyonunda Kullandığımız Yöntemlerden Bazıları:

Sporcu Sağlığı Ünitesi

 • Spor Rehabilitasyonuna Özel Teknikler (Mulligan Konsepti, Kaltenborn, Maitland, Cyriax gibi pasif, Pilates, PNF ve Kinetik Kontrol gibi aktif yöntemler)
 • Myofasiyal Germe ve Yumuşak Doku Mobilizasyon Teknikleri
 • Nöromusküler Elektrik Stimülasyonu
 • Propriyoseptif Nöromusküler Fasilitasyon Teknikleri
 • Motor Öğrenme ve Planlama Stratejileri
 • Propriyoseptif Eğitim
 • Özel Kas Teknikleri (core, stabilizasyon, dayanıklılık, fonksiyonel germe vb)
 • Duyu-Algı-Motor Eğitimi
 • Fonksiyonel Antrenman
 • Kardiyopulmoner Rehabilitasyon (KPET cihazı ile)
 • Kassal Kuvvet Eğitimi (İzomed 2000 izokinetik cihazı ile)
 • Bantlama Yöntemleri (KinesioTape®, Mulligan konsepti, McConnell vb)
 • Spora Dönüş Eğitimleri

Tek amacımız sizi iyileştirmek değil, tekrar yaralanmanızı önlemek. Şu ana kadar bildiğiniz fizyoterapi rehabilitasyon uygulamaları unutmanızı, güncel tedavi ve koruyucu yaklaşımlarımızla ağrısız ve bol hareketli günlere hazırlanmanızı istiyoruz.

Spor Rehabilitasyonu Süreci Bittiğinde Ne Elde Edilir?

Sporcu Sağlığı Ünitesi

Kliniğimizde rehabilitasyon programlarımızın temel amacı doğal iyileşme sürecinin "düzgün ve en iyi" şekilde gerçekleşmesini sağlamaktır. Yaralanma veya cerrahiden önceki “ağrı hissetmediğiniz, etkilenen bölgenizi düşünmediğiniz, bol hareketli” günlere ve “spora” geri dönmeniziçin NP Fizyoterapi Rehabilitasyon kliniğimize bekliyoruz.

Kliniğimizde, sporcu sağlığı ve rehabilitasyonu alanında özelleşmiş akademisyen fizyoterapistler tarafından detaylı olarak değerlendirilmekte ve bu değerlendirme sonucunda gerekli rehabilitasyon yaklaşımları uygulanmaktadır.

Farklı uzmanlık alanlarına sahip rehabilitasyon ekibimiz tarafından 15 günde bir düzenli yapılan toplantılarla, hastaların tedavi süreçleri gözden geçirilerek tedavi planı aktif tutulmaktadır.

Bizi, diğer fizyoterapi ve rehabilitasyon kliniklerinden ayıran birçok yönümüz var. Bunlardan birincisi, farklı alanlarda uzmanlaşmış akademisyenlerin kendi ünitelerinde hizmet vermesidir. İkincisi de, kliniğimize başvuran hastaların sadece sporcu sağlığı bakış açısı ile değil, bütüncül yaklaşımla tedavi edilmesidir. Hastaların ihtiyaçları doğrultusunda, başka bir sürece ihtiyaç duymadan, tedavileri boyunca kliniğimizin diğer üniteleri ile desteklenir. Dünya genelinde kabul gören tedavi programına ek olarak ve ihtiyaca göre, oral-motor rehabilitasyon, omurga sağlığı, ortopedik rehabilitasyon, nörolojik rehabilitasyon, el rehabilitasyonu, kardiyopulmoner rehabilitasyon, lenf ödem masajı ve egzersiz tedavileri ile de iyileşmeyi geliştirecek gerekli tüm yaklaşımlardan destek sağlamak amaçlanmaktadır. Klinik egzersiz ünitesinde bulunan teknolojik cihazlar ile (izokinetik cihazlar, egzersiz ekipmanları vb.) hastalarımız desteklenerek, iyileşme en iyi, en kısa ve çok yönlü olarak sağlanmaktadır.

Tüm dünyada bilim insanlarınca uygulanan tedavi yöntemleri ile tanışmak ve sağlıklı bir yaşama adım atmak için sizleri kliniğimize bekliyoruz