COVID-19 Bilgilendirmesi Hakkında

Travma Sonrası Stres Bozukluğu

Travma Sonrası Stres Bozukluğu

Travma Sonrası Stres Bozukluğu

Travma ani gelişen ve kişinin hayatı bakış açısını hedeflerini, geleceğe dair düşüncelerini etkileyen, genelde beklenmedik yaşam olaylarına denmektedir. Kişi gerçek bir ölüm ya da ölüm tehdidi, ağır bir yaralanma ya da kendisinin veya başkalarının fizik bütünlüğüne bir tehdit olayını yaşamış, böyle bir olaya tanık olmuş ya da böyle bir olayla karşı karşıya gelmiştir.

Travmalar insan eliyle oluştuğu gibi, doğal yollarla da oluşabilmektedir. Örneğin; deprem, sel, kasırga, yanardağ patlaması gibi olaylardan bahsedilebilir. İnsanı eliyle oluşanlar içerisinde ise maden kazaları, trafik, tren, uçak ve deniz kazaları ya da nükleer kazalar varken savaşlar, soykırımlar, tecavüz, taciz, işkence ve terör eylemleri de görülmektedir.

Psikolojiktir travmada; yaşama tehdit, vücudun bütünlüğüne tehdit, en sevdiklerimize tehdit, inanç sistemlerimize tehdit en önemli unsurlarıdır.

Bir olayın travma sonrası stres bozukluğu olabilmesi için üç aylık kritik bir dönem vardır. Bu üç ay sonrasında kişi hala yaşanan olayı ilk günkü gibi yaşıyorsa, uykularında bozulmalar varsa iştahında değişiklik oluştuysa, geçmişte keyif aldığın şeyleri yapmaktan keyif almıyorsa travma sonrası stres bozukluğundan söz edilebilir.

Travma sonrası stres bozukluğunda, kişide davranışsal duygusal ve zihinsel zorluklar gözlenir. Gergin olma, yeme bozukluğunun olması, ilaç kötüye kullanımının olması, depresif belirtiler, panik atakların görülmesi, dağılmış düşünce içerikleri, geçici hafıza kayıpları gibi durumlarla karşılaşılabilir.

Eğer kendinizi rüyadaymış, vücudunuzun dışındaymış veya gerçek değilmiş gibi hissediyorsanız, başınızdan geçen olayı hatırlamıyorsanız ya da olay ile ilgili rahatsız edici

anılardan kurtulmak için alkol gibi maddelere yöneldiyseniz, kendinizi boşlukta, duygusuz, tepkisiz ve donmuş hissediyorsanız bir uzmana başvurmanız oldukça fayda sağlayacaktır.

Randevu Al