COVID-19 Bilgilendirmesi Hakkında

Yaygın Anksiyete Bozukluğu (Kaygı Bozukluğu)

Anksiyete Bozukluğu

Yaygın Anksiyete Bozukluğu (Kaygı Bozukluğu)

Kaygı aslında normal yaşantımızın bir parçasıdır. Hepimiz günlük yaşamın düzenlenebilmesi karşılaşabilecek herhangi bir sorunla baş edebilmek için bir kısım kaygıya ihtiyaç duyarız. Bu tür kaygılar hafiftir ve baş edilebilirdir.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu ise kişinin zihninde sürekli ve karşılaşılan durumlara uygun olmayacak düzeyde endişe etme söz konusudur. Bu rahatsızlığı yaşayan kişiler karşılaşılan her durumda en kötü sonucun olacağını düşünür, her şeyin kontrolleri dışında olduğunu var sayar, kontrol edilemeyecek düzeyde var olan bu endişe yaklaşık altı ay boyunca ve hemen hemen her gün boyunca görülür.

Bu rahatsızlığı yaşayan kişiler çoğu zaman endişelerinin yersiz olduğunun farkındadırlar. Fakat kontrol edilemeyen bir şekilde kendisini sürekli yenilemektedir. Bu endişeler bir fiziksel rahatsızlık varmış gibi kas ağrısı, baş ağrısı, mide bulantıları, sersemlik hissi ve sıcak basmaları şeklinde de görülebilir.

Yaygın Anksiyete Bozukluğunun tedavisi için ilaç tedavisi ve psikoterapinin birlikte ilerliyor olması en etkin yöntemdir.